تفاله گوجه تغذیه دام

تفاله گوجه جایگزینی مناسب در تغذیه دام

تجربه نشان داده تفاله گوجه جایگزینی مناسب در تغذیه دام است. این محصول خشک و با ارزش از طریق بازرگانی کهن قابل خرید می باشد.

فقر تغذیه در جهان سبب شده تا نگاه تولید کنندگان و مصرف کنندگان خوراک دام و طیور به سوی محصولاتی جلب شود که قابل استفاده در خوراک انسان نیستند. یکی از این خوراک ها که جایگاه ویژه ای از نظر ارزش غذایی نیز دارد، تفاله گوجه خشک است.

روش تهیه تفاله گوجه

تفاله گوجه محصولی فرعی در کارخانه های تولید رب می باشد. این محصول هم به شکل تر و هم به صورت خشک قابل مصرف در جیره های غذایی می باشد. از آنجا که جابجا نمودن و حمل شکل تر تفاله گوجه با مشکلات و هزینه هایی روبرو است، معمولا آنرا خشک می کنند.

خشک کردن تفاله گوجه به دو صورت انجام می شود. خشک نمودن با استفاده از نور و تابش آفتاب و در فضای آزاد پهن نمودن یا در اصلاح آفتاب خشک و روش دیگر استفاده از دستگاه هایی که با حرارت بالا سبب خشک شدن تفاله می شود که به اصلاح آنرا دستگاه خشک می نامند.

شکل دستگاه خشک به سبب حفظ رنگ قرمزی گوجه مشتری پسند تر است. البته دستگاه خشک مزیت هایی دیگری نیز دارد که یکی از مهمترین آنها عدم وجود کپک و ناخالصی در آن است.

ارزش غذایی تفاله گوجه خشک

تفاله گوجه به سبب دارا بودن پروتئین بالا هم در جیره دام و هم در جیره طیور، خصوصا مرغ تخمگذار قابل استفاده می باشد. قیمت این محصول سبب شده تا تفاله گوجه در بسیاری از دامداری ها جایگزینی برای یونجه باشد.

خرید تفاله گوجه

تفاله گوجه در فصول گرم سال که گوجه فراوان است، تولید شده و به بازار عرضه می گردد. استان های بوشهر، کرمان، فارس، کرمانشاه و … از جمله مناطق تولید این محصول می باشند. انواع تفاله گوجه آفتاب خشک و دستگاه خشک توسط گروه تولیدی بازرگانی کهن قابل ارسال به تمام نقاط کشور می باشد.